Dolní Moravice

Dolní Moravice

Nacházíme se v jedné z nejvýše položených obcí v okrese Bruntál  s nadmořskou výškou 600 – 827 m.n.m. a patříme do chráněné krajinné oblasti Jeseníky – území s nadprůměrně zvýšenou péči o krajinu. Obec ležíObrazek na spojnici z Rýmařova do Malé Morávky a Karlové Studánky. Žije nás tu více jak 400 obyvatel, máme v obci školu i mateřskou školku. Máme zde také spoustu historických památek, cyklo i turistické trasy, možnost ubytování a sportovního vyžití.

dolni-moravice

Historie obce Dolní Moravice je připomínána již v roce 1258, kdy náležela k panství Sovinec. Od roku 1949 je součástí Horní Moravice a od roku 1961 i Nová Ves. Obyvatelé obce se zabývali především zemědělstvím a výrobou děl. Vroce 1712 je zde vybudována pila a papírna. Existence školy je uváděna od roku 1599.

V obci se nachází několik chráněných staveb, mimo jiné filiální kostel sv. ObrazekJakuba Staršího z roku 1795 s renesančním kněžištěm a věží z roku 1593, pilíř svaté trojice – barokní sochařská práce z r. 1752. Socha Immaculaty – kvalitní plastika moravské Obrazekprovenience z r. 1764, socha sv. Jana Nepomuckého – barokní plastika z r. 1751, most Švédského typu – ojedinělá konstrukce o dvou mostních polích a další domy a chalupy vytvořené lidovou architekturou z doby kolem poloviny 19. století.

 

Více na http://www.obecdolnimoravice.estranky.cz/

sp-dolni-moravice
Adresa :

  • Obec Dolní Moravice
Obecní úřad Dolní Moravice
Dolní Moravice 40
795 01  Rýmařov

Webové stránky :